Schedules

Click on the course name to download the syllabus.

Fall 2021 Course Schedule

BUSINESS ADMINISTRATION – GRADUATE LEVEL COURSES
BA 301 Managerial Economics (3) Th 12:30 pm – 3:15 pm
   (Room L-21)     Dr. Hibshoosh
         
BA 302 Principles of Management (3) Sat 9:00 am – 11:45 am
   (Online)     Dr. Dhillon
         
BA 303 Finance Management (3) T 12:30 pm – 3:15 pm
   (Room 404)     Dr. Pantos
         
BA 304 Marketing Management (3) M 3:30 pm – 6:15 pm
  (Room L-21)      Dr. Hibshoosh
         
BA 305 Project Management (3) F 9:00 am – 11:45 am
  (Online )      Dr. Dhillon
         
BA 307 Operations Management (3) M 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisite: MATH 15 or BA 115)     Dr. Ashurov
  (Room 406)      
         
BA 308 Human Resources Management (3) Th 9:00 am – 11:45 am
  (Room 406)      Dr. Germann
         
BA 309 Ethics of Business Management (3) M 12:30 pm – 3:15 pm
  (Room 403)      Dr. Samson
         
BA 310 International Economics (3) T 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisite: ECON 20A)     Dr. Anokhin
  (Room 404)       
         
BA 311 Marketing Research (3) F 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisites: BA 115, BA 304)     Dr. Himelfarb
  (Online)      
         
BA 312 Business Research Methodology (3) Th 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisites: BA 115, BA 301)     Dr. Anokhin
  (Room L-21)      
         
BA 313 International Marketing (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
  Prerequisite: BA 150 or BA 304)     Prof. Hess
  (Room 404)      
         
BA 315 International Business and Investment Strategy (3) W 9:00 am – 11:45 am
  (Prerequisite: ECON 20A)     Dr. Ahanotu
  (Room 406)      
         
BA 316 International Management (3) W 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisite: BA 302)     Dr. Guerra
  (Room 406)      
         
BA 317 Political and Legal Aspects of International Business (3) M 3:30 pm – 6:15 pm
  (Room 404)     Dr. Samson
         
BA 320 Organization Behavior and Administration (3) T 3:30 pm – 6:15 pm
  (Room 403)       Dr. Bogue
         
BA 330 Entrepreneurship (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
  (Room 403)      Dr. Ashurov
         
BA 340 Managerial Accounting and Financial Control (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisite: BA 42)     Dr. Tailab
  (Room 406)       
         
BA 345 Commercial Banking and Lending (3) Th 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisite: BA 140 or BA 303)     Dr. Pantos
  (Room 403)       
         
BA 350 Management Information Systems (3) T 9:00 am – 11:45 am
  (Prerequisites: BA 146)     Mr. Vaidya
  (Room 406)       
         
BA 352 Advanced Systems Analysis and Design (3) W 9:00 am – 11:45 am
  (Prerequisite: BA 160 or BA 350)     Dr. Brudno
  (Online)      
         
BA 354 E-Commerce (3) W 3:30 pm – 6:15 pm
  (Room 404)     Dr. Aityan
         
BA 355 Special Topics in Management Information Systems: (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
  Application of Artificial Intelligence in     Dr. Brudno
  Modern Information System      
  (Prerequisites: Instructor’s permission and BA 160 or BA 350)      
  (Online)      
         
BA 364 Investments (Real Estate) (3) M 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisite: BA 303)     Prof. Sevall
  (Room 406)       
         
BA 372 Consumer Research (3) Th 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisite: BA 304)     Dr. Himelfarb
  (Online)      
         
BA 374 Sales Management (3) W 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisite: BA 304)     Dr. Ashurov
  (Room 205)       
         
BA 381 *Graduate Internship in International Business (1-3) ARR ARR
         
BA 382 *Graduate Internship in Finance Management and Investments (1-3) ARR ARR
         
BA 383 *Graduate Internship in General Business (1-3) ARR ARR
         
BA 384 *Graduate Internship in Human Resources Management (1-3) ARR ARR
         
BA 385 *Graduate Internship in Management Information Systems (1-3) ARR ARR
         
BA 386 *Graduate Internship in Marketing Management (1-3) ARR ARR
  *(Required Documents: A Job Offer Letter;      
  Agreement for Internship signed by work supervisor,      
  LU advisor, and approved by Director of Records.      
         
BA 390 Business Strategy and Decision-Making (3) T 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisites: BA 301, BA 304, BA 307,     Dr. Pantos
  BA 320, BA 340, and at least two concentration      
  (Room 304)       
         
BA 397 **MBA Case Study (3) ARR ARR
  (Requirements: last term of or after completion of the      
  coursework, Provost approval, and Registrar Office permission)      
  **(Required Document: Proposal for Case Study      
  approved by LU advisor and the Provost      
  or the President)      
         
BA 398 **MBA Internship Report (3) ARR ARR
  (Requirements: last term of or after completion of the      
  coursework, Provost approval, and Registrar office permission)      
  **(Required Documents: Proposal for Internship approved      
  by LU advisor and the Provost or the President; a Job      
  Offer Letter; Agreement for Internship signed by work      
  supervisor, LU advisor, and approved by Director      
  of Records.)      
         
BA 399 **MBA Research Project (3) ARR ARR
  (Requirements: GPA 3.2 or above, Provost approval,      
  Registrar Office permission, Completion of BA 311 or      
  BA 312 and preferably BA 390)      
  (Required Document: Proposal for Research Project      
  approved by the LU advisor and the Provost      
  or the President)      
         
BA 413 International Marketing (4) W 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisite: BA 150 or BA 304)     Prof. Hess 
  (Room 404)       
         
BA 415 International Business and Investment Strategy (4) W 9:00 am – 11:45 am
  (Prerequisite: BA 310)     Dr. Ahanotu
  (Room 406)       
         
BA 416 International Management (4) W 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisite: BA 110 or BA 302)     Dr. Guerra
  (Room 406)       
         
BA 417 Political and Legal Aspects of International Business (4) M 3:30 pm – 6:15 pm
  (Room 404)     Dr. Samson
         
BA 445 Commercial Banking and Lending (4) Th 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisite: BA 140 or BA 303)     Dr. Pantos
  (Room 403)       
         
BA 464 Investments (Real Estate) (4) M 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisite: BA 303)     Prof. Sevall
  (Room 406)       
         
BA 481 *Graduate Internship and Report in International Business (4) ARR ARR
  (Prerequisite: BA 310)      
         
BA 482 *Graduate Internship and Report in Finance Management (4) ARR ARR
  (Prerequisite: BA 303)      
         
BA 484 *Graduate Internship and Report in Human Resources (4) ARR ARR
  Management      
  (Prerequisite: BA 308)      
         
  *(Required Documents: A Job Offer Letter;      
  Agreement for Internship signed by work supervisor,      
  LU advisor, and approved by Director of Records.)      
         
BA 490 B Business Strategy and Decision-Making for Finance (4) T 3:30 pm – 6:15 pm
  Management     Dr. Pantos
  (Requirement: Completion of all 300-level courses      
  and at least three elective courses)      
  (Room 304)      
         
BA 597 ** DBA Dissertation I (4) ARR ARR
  **DBA Dissertation advisors and topics need to be approved      
  by the Provost or the President. Scheduled meeting times      
  will be arranged by each advisor.      
         
  (Prerequisites: Completion of all DBA core courses,      
  DBA candidacy standing, BA 501, BA 502, or BA 504)      
  **(Required Document: Proposal for Dissertation      
  approved by LU advisor and the Provost or      
  the President.)      
         
BA 598 ** DBA Dissertation II (4) ARR ARR
  **Scheduled meeting times will be arranged by each advisor.      
  (Prerequisite: Completion of BA 597)      
         
BA 599 ** DBA Dissertation III (4) ARR ARR
  **Scheduled meeting times will be arranged by each advisor.      
  (Prerequisite: Completion of BA 598)      
         
BUSINESS ADMINISTRATION – UNDERGRADUATE LEVEL COURSES
BA 10 I Business Foundations (3) M 3:30 pm – 6:15 pm
   (Room 304)     Dr. Ashurov
         
BA 10 II Business Foundations (3) M 3:30 pm – 6:15 pm
   (Room L-15)     Mr. Ghosh
         
BA 19 Fundamentals of Ethics (3) T 12:30 pm – 3:15 pm
   (Room 304)     Dr. Bogue
         
BA 42 Financial Accounting (3) M 12:30 pm – 3:15 pm
   (Room 304)     Dr. Tailab
         
BA 110 Management Principles (3) Th 12:30 pm – 3:15 pm
   (Prerequisite: BA 10 or equivalent)     Dr. Germann
   (Room 304)      
         
BA 115 Statistics (3) M 3:30 pm – 5:30 pm
   (Prerequisite: MATH 10 or MATH 15)     Dr. Brodsky
  (Room 403)   W (Section) 3:30 pm – 5:30 pm
        Ms. Agafontseva
         
BA 130 Introduction to International Business (3) W 3:30 pm – 6:15 pm
   (Prerequisite: BA 10)     Dr. Guerra
  (Room 406)       
         
BA 140 Fundamentals of Finance (3) T 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisite: MATH 10 or MATH 15)     Dr. Pantos
  (Room 404)       
         
BA 145 Real Estate Practices (3) M 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisite: BA 10)     Prof. Sevall
  (Room 406)       
         
BA 146 Applications Software (3) W 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisite: CS 10)     Prof. Sevall
  (Room 304)       
         
BA 150 Marketing (3) M 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisite: BA 10 or equivalent)     Dr. Hibshoosh
  (Room L-21)       
         
BA 160 Information Systems Concept and Business Applications (3) T 9:00 am – 11:45 am
  (Prerequisite: CS 10)     Mr. Vaidya
  (Room 406)       
         
BA 171 Business and Society (3) M 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisites: BA 10)     Dr. Samson
  (Room 404)       
         
BA 175 Industrial and Organizational Behavior (3) T 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisites: PSYCH 10, BA 10)     Dr. Bogue
  (Room 403)       
         
BA 215 Production Management (3) M 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisites: BA 110, BA 115)     Dr. Ashurov
  (Room 404)       
         
BA 217 Personnel Management (3) Th 9:00 am – 11:45 am
  (Prerequisite: BA 110)     Dr. Germann
  (Room 406)       
         
BA 240 Managerial Accounting (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisites: BA 42, BA 110)     Dr. Tailab
  (Room 406)       
         
BA 255 Entrepreneurial Management (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisite: BA 110)     Dr. Ashurov
  (Room 403)       
         
BA 256 Sales Management (3) W 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisite: BA 150)     Dr. Ashurov
  (Room 205)       
         
BA 257 Consumer Behavior (3) Th 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisite: PSYCH 10, BA 150)     Dr. Himelfarb
  (Online)      
         
BA 262 Systems Analysis And Design (3) W 9:00 am – 11:45 am
  (Prerequisite: BA 160)     Dr. Brudno
  (Online)      
         
BA 280 I Special Topics in Business: Marketing Research (3) F 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisite: Instructor’s permission)     Dr. Himelfarb
  (Online)      
         
BA 280 II Special Topics in Business: Application of Artificial (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
  Intelligence in Modern Information Systems     Dr. Brudno
  (Prerequisite: Instructor’s permission)      
  (Online)      
         
BA 289 International Business Strategy (3) W 9:00 am – 11:45 am
  (Prerequisite: BA 110, BA 130, BA 150)     Dr. Ahanotu
  (Room 406)       
         
BA 298 *Internship in Business (3) ARR ARR
  *(Requirements:Junior/Seniorstanding;      
  Admissions and Records and Registrar Offices permission)      
  *(Required Documents: A Job Offer Letter;      
  Agreement for Internship signed by work supervisor,      
  LU advisor, and Director of Records.)      
         
BA 299 Research Project in Business (3) ARR ARR
  (Prerequisite: Senior Standing)      
         
COMPUTER SCIENCE
CS 10 Introduction to Computer Science (3) T 12:30 pm – 3:15 pm
  (Room 406)     Mr. Vaidya
         
CS 70 The Internet (3) W 3:30 pm – 6:15 pm
  (Room 404)     Dr. Aityan
         
ECONOMICS
ECON 10 Economic Geography (3) T 12:30 pm – 3:15 pm
  (Room L-21)     Dr. Anokhin
         
ECON 20B Principles of Economics II (Microeconomics) (3) T 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisite: MATH 10)     Dr. Tailab
  (Room L-21)       
         
ECON 220 International Economics (3) T 3:30 pm – 6:15 pm
  (Prerequisite: ECON 20A, BA 130)     Dr. Anokhin
  (Room 404)       
         
ENGLISH
ENG 75 Critical Thinking (3) Th 3:30 pm – 6:15 pm
  (Room 404)     Dr. Schoemaker Rippel
         
ENG 82A Written Communication I (3) T 12:30 pm – 3:15 pm
  (Room 403)     Dr. Schoemaker Rippel
         
ENG 99 Report Writing (3) T 9:00 am – 11:45 am
  (Room 404)     Dr. Schoemaker Rippel
         
HISTORY
HIST 10 World History (3) Th 3:30 pm – 6:15 pm
  (Room 304)     Dr. Bergerud
         
MATHEMATICS
MATH 10 I College Mathematics (3) M 12:30 pm – 3:15 pm
  (Room 404)     Ms. Agafontseva
         
MATH 10 II College Mathematics (3) M 12:30 pm – 3:15 pm
  (Room L-15)     Ms. Ozmen
         
MATH 15 Finite Mathematics (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
  (Room L-21)     Ms. Agafontseva
         
POLITICAL SCIENCE
POLSCI 10 United States Government (3) T 3:30 pm – 6:15 pm
  (Room 406)     Dr. Bergerud
         
PSYCHOLOGY
PSYCH 10 Fundamentals of Psychology (3) M 12:30 pm – 3:15 pm
  (Room L-21)     Prof. Stamatakis
         
NATURAL SCIENCES
SCI 10 Physical Science (3) W 12:30 pm – 3:15 pm
  (Room 304)     Dr. Aityan
         
SCI 31 Human Biology (3) Th 12:30 pm – 3:15 pm
  (Room 406)     Dr. Mania
         
DIAGNOSTIC IMAGING
DI 20 Medical Terminology (3) Th 3:30 pm – 6:15 pm
  (DI-1)     Dr. Mania
         
DI 110 Ultrasound Principles and Protocols (4) F 9:00 am – 11:45 am
  3 units of lecture     Dr. Mania
  1 unit of lab (09/16/2021 – 12/02/2021)   Th 9:00 am – 11:45 am
  (Prerequisites: DI 10, DI 30)     Ms. Kay
  (Room 404/Lab)*       
         
DI 115 ECG and Arrhythmias Interpretation (3) F 12:30 pm – 3:15 pm
  2 units of lecture (08/27/2021 – 10/29/2021)     Dr. Mania
  1 unit of lab (09/09/2021 – 11/18/2021)   Th 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisite: DI 30)     Dr. Smolyarchuk
  (Room 404/Lab) *      
         
DI 124 Peripheral Vascular (4) Th 9:00 am – 11:45 am
  3 units of lecture     Dr. Mania
  1 unit of lab (09/16/2021 – 12/02/2021)   Th 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisite: DI 114)     Ms. Kay
  (Room 404/Lab)*       
         
DI 140 OB/GYN Scanning (Lab) (3) M & W 12:30 pm – 3:15 pm
  (Prerequisite: DI 130)     Dr. Smolyarchuk
  (Lab) *      
         
DI 170 Abdomen and Small Parts Scanning (Lab) (3) M & W 9:00 am – 11:45 am
  (Prerequisite: DI 160)     Dr. Smolyarchuk
  (Lab)*      
         
DI 235 Echo Imaging (4) T 12:30 pm – 3:15 pm
  3 units of lecture     Dr. Smolyarchuk
  1 unit of lab (09/14/2021 – 11/16/2021)   T 6:30 pm – 9:15 pm
  (Prerequisite: DI 125)     Mr. Qiu
  (DI-1/Lab)*      
         
DI 241 Advanced OB/GYN Scanning (Lab) (3) T & F 9:00 am – 11:45 am
  (Prerequisite: DI 231)     Dr. Smolyarchuk
  (Lab) *       
         
DI 291A ***Practicum/Externship I in Sonography (3) ARR ARR
        Dr. Zakasovskaya
         
DI 291B ***Practicum/Externship II in Sonography (3) ARR ARR
        Dr. Zakasovskaya
         
DI 295A **Practicum/Externship I in Echocardiography (3) ARR ARR
        Dr. Zakasovskaya
         
DI 295B ***Practicum/Externship II in Echocardiography (3) ARR ARR
        Dr. Zakasovskaya
  **(Prerequisite: Senior standing; Permission of the Externship      
  Coordinator and the Program Director)      
  **(Required Document: An Agreement for Externship signed by work      
  supervisor and LU advisor.)      
         
  ***(Prerequisites: Last term of the program, DI 291 A or DI 295 A,      
  Permission of the Externship Coordinator and the Program Director)      
  **(Required Document: An Agreement for Externship signed by work      
  supervisor and LU advisor.)      
Fall 2021 Cancelled Courses